Türkçeİngilizce

Edremit Körfez Ayvalık

Facebook Sayfamız

Hakkımızda

 
İzlenme 3627 Zeytin ağacının yaprakları zafer, akıl, ve barış simgesidir.
 ORFE' ye ilham veren bu mucizevi kaynak, adını mitolojideki hikayesinden almıştır.
 ORFE, ' art of olive ' , müziğin eşsiz tınısı gibi enerji kaynağınız olacak..

 ORFE, sızma zeytinyağları tarihte, zeytinyağının beşiği olarak kabul görmüş ' Ayvalık' bölgesinin çeşitli yörelerinde yetiştirilmekte ve üretilmektedir. En uygun asidite oranları ile, Ekim -  Mart Ayları arasında normal sıkım ve soğuk su ile pres edilerek üretilen ORFE Zeytinyağları özgün damak tadıyla sofralarınızın vazgeçilmezi olacaktır. 

 Devlet İstatistikleri Enstitüsü araştırmalarına göre, Türkiyede üretilen zeytinlerin yaklaşık yüzde 70' i yağ üretmek, yüzde 30u ise sofrada kullanılmak üzere yetiştiriliyor.Dünya zeytinyağı üretiminin ise 95'i Akdeniz ülkelerinde yapılıyor. Türkiye'de Balıkesir ili' nde dünyaca meşhur içimlik kıvamda üretilebiliyor.

 Bir zeytin cenneti olan Türkiye'de en kaliteli zeytin ağaçları Ege, Marmara ve Akdeniz'de yetişiyor. Dünyanın ilk zeytinyağı üreticilerinin bulunduğu Balıkesir ve Altınoluk-Edremit-Ayvalık, zeytinyağı üretimi nedeniyle altın üçgen olarak biliniyor.


 Orfeus / Mitoloji

 Eski bir Yunan efsanesinde adı geçen Orpheus ( orfe ) tanrı Apollon ile Musalar'dan güzel sesli Kalliope'nin oğlu­dur . Çok güzel lir çaldığından ormandaki tüm hayvanlar onu dinlemek için toplanır, ağaçlarla, kayalar bile bu müzikten büyülenir.

 Orpheus, Eurydike adlı bir orman perisiyle evlenir. Ne var ki, Eurydike günün birinde yılan sokmasından ölür. Kedere boğulan Orp­heus lirini alıp onu aramak için yeraltına, ölüler ülkesine iner. Ölüler ülkesinin kralı Hades ve karısı Persephone'yi bulur. Çok sevdiği Eurydike'yi bırakmaları için onlara yalvararak şarkı söyler. Ölülerin sonsuza ka­dar acı çekmeye mahkûm ruhları kendi acıla­rını unutup Orpheus için gözyaşı dökerler. Hades bile öyle duygulanır ki, Eurydike'yi koşullu olarak bırakmaya razı olur. Orpheus ölümlüler dünyasına ulaşıncaya kadar dönüp ona bakmayacaktır. Oysa Orpheus tam gün ışığına çıkmak üzereyken, Eurydike'nin ken­disini izleyip izlemediğini görmek için dönüp arkasına bakar ve o anda Eurydike kaybolur. Orpheus yedi ay boyunca bir mağarada kede­rinden ağlar durur. Bir efsaneye göre daha sonra tanrı Dionysos'a tapan kadınlar, aşkla­rını küçümsediği için Orpheus'u öldürerek paramparça ederler. Müzik, şiir ve düşünce tanrıçaları olan Musalar onun vücudunun parçalarını gömerler. Mezarı başında bir bül­bülün sonsuza kadar şarkı söylediği anlatılır. Orpheus'un liri de gökyüzüne yıldızların ara­sına yerleştirilir.

23/02/2020 Gün Ortalama:42  Bugün 14 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:3.229.118.253