Türkçeİngilizce

Edremit Körfez Ayvalık

Facebook Sayfamız

Zeytin Dünyası

 
İzlenme 3436

Zeytin ağacının geçmişi bundan yaklaşık 39 bin yıl öncesine, Ege Denizi’ndeki Santorini adasında yapılan arkeolojik kazılara uzanıyor. Burada 39 bin yıllık zeytin yaprağı fosilleri bulunmuş. M.Ö. 12 bin yılına ait zeytin ağacı bulguları ise Kuzey Afrika’dan Sahra Bölgesi’nden gelmektedir.

Zeytin ağacı tarihte kutsallığın, bolluğun, bilgeliğin ve sağlığın sembolü sayılmış yüzyıllardır. Akdeniz ve Ege mutfağındaki önemi de, her öğünde ve her yemekle tüketilmesinden kolayca kavranabilir.
 Ülkemizde zeytinyağı kültürü, Türklerin Anadolu’yu Doğu Roma’dan devraldığı tarihlere kadar uzanıyor. Osmanlı Devleti’nde de son derece önemli bir yere sahip olan zeytinyağlı yemekler, bugünkü Türk mutfak kültürünün temel yapı taşları arasındadır.

Aristotales, zeytin ağacını daha geniş boyutta düşünerek yetişmesini bir bilim olarak nitelendirir. İzmir doğumlu Homeros, zeytin yağını "sıvı altın" olarak nitelendirir. Solon, zeytin ağacının korunması için ilk kanunları yapar. Hippocrates, zetinyağını şifa verici olarak tavsiye eder.


 Zeytinyağının Faydaları


 1. Kalp-Damar hastalıklarının önlenmesinde önemli rol oynar.
 2. Kanı incelterek akışkanlığını artırır.
 3. Yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur.
 4. İyi huylu kolesterolü yükseltir.
 5. Kilo alımını önler. Zeytinyağının çok tüketildiği bölgelerde şişmanlık oranı çok düşüktür.
 6. İyi bir antioksidan olduğundan serbest radikallerin zararlarını azaltır.
 7. Kanserin önlenmesinde rol oynar.
 8. İltihaplı (enfeksiyon) hastalıkların oluşmasını azaltır. 
 9. Bağırsakların çalışmasını düzenler yumuşak dışkılamayı sağlar.
 10. Mide asidini azaltır, mide tarafından tolore edilen en iyi yağdır.
 11. Sindirimi kolaylaştırır, değerli maddelerin bağırsakta emilimini sağlar.
 12. Sindirim için gerekli olan safranın on iki parmak bağırsağına akışını hızlandırır.
 13. Safra kesesi yolu ile taşların oluşumunu azaltır.
 14. İçerdiği yüksek orandaki E Vitamini sayesinde beyin ve sinir kürelerinin yaşlanmasını kolaylaştırır.
 15. İçerdiği vitamin ve minerallerden dolayı gelişme çağında kemik yapımını kuvvetlendirirken, yaşlılıkta kemiklerin zayıflamasını önler.
 16. Antiromatizmal etkisi vardır.Osteoporozu önler.
 17. Cilt iltihaplarının önlenmesinde yardımcı olur.
 18. Saç ve tırnakları güçlü tutar.
 20. Kasları güçlü tutar.

 ZEYTİNYAĞI HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ;

 Türkiye kalp projesi araştırmalarının sonuçlarına göre, Türkiye'deki ölümlerin yüzde 37'si kalp hastalıklarından kaynaklanıyor. Kolesterol yüksekliği zeytinyağı en az tüketen Karadeniz bölgemizde, en düşük oran ise zeytinyağı ağırlıklı beslenen Ayvalık çevresindedir.

 

MİTOLOJİDE ZEYTİN

 

Hâkimler Kitabı'nda geçen bir öykü, ağaçların kendilerine kral seçmek için ilk olarak zeytin ağacına başvurduklarından bahseder: "Vaktiyle ağaçlar, kendilerine kral meshetmek için gittiler; ve zeytin ağacına dediler: Bize kral ol. Ve zeytin ağacı onlara dedi: Allahın ve insanın bende sena ettikleri (övdükleri) yağımı bırakayım ve ağaçlar üzerinde sallanmaya mı gideyim?" Zeytin ağacından "hayır" yanıtını alan ağaçlar, daha sonra incir ve asmaya giderler. Ancak incir ve asma da, aynı gerekçeyle kral olmayı reddederler. Hâkimler Kitabı'ndaki öyküden, ağaçların kendilerine kral olarak kara çalıyı seçtiklerini ve kara çalının da krallığı kabul ettiğini öğreniriz.

Yunan Mitolojisi'nde zeytin ağacı, her şeyden önce, bereket ve barışı temsil eden bir tanrıçanın armağanıdır. Efsaneye göre, Deniz tanrısı Poseidon ,Atina şehrinin egemenliğini ele geçirmek için Athena ile rekabet ediyordu ve her iki tanrıda Atina'ya verilebilecek en iyi hediyeyi vermek istiyordu. Poseidon Akropolis'e kutsal bir göl verdi. Ve Athena'da zeytin ağacı verdi. Tanrılar konseyi tarafından verilen bir hükümle , veya diğer kaynaklara göre Cecprops'un kararıyla kazanan Athena oldu çünkü zeytin sadece yüzlerce yıl yaşamakla kalmayıp , yenilebilir meyve veriyordu yiyeceklere sağlık katan , yaraları ve hastalıkları iyileştirebilen ve aydınlatmayı da sağlayan zeytinyağının da kaynağıydı.

Bu efsane, Antik Yunan'da zeytin ve zeytin ağacının kutsallığını gösteren kanıtlardan yalnızca biridir. Antik Yunanlılar'a göre, kutsal bir aileden gelmiş olmanın en önemli işareti bir zeytin ağacının altında doğmuş olmaktır. Bunun dışında M.Ö. 8'inci yüzyılda yaşadığı sanılan Homeros'un kaleme aldığı destanlar, zeytin ağacı ve zeytinyağına ilişkin zengin tasvirler ve benzetmelerle süslüdür

Bu kutsal ağaç tüm mitolojilerde ölümsüzlüğün simgesidir. Bugün Anadolu'nun Ege kıyılarını ziyaret eden yolcu, Homeros'unda gölgesinde oturduğu zeytin ağaçlarının altında dinlenebilir ve bu yaşlı bilge ağacın kulağına şöyle fısıldadığını duyabilir:

'Herkese aidim ve kimseye ait değilim, siz gelmeden öncede buradaydım, siz gittikten sonrada burada olacağım.'

23/02/2020 Gün Ortalama:42  Bugün 14 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:3.229.118.253