Türkçeİngilizce

Edremit Körfez Ayvalık

Facebook Sayfamız

Edremit Körfez Ayvalık Hakkında

 
İzlenme 3024

Edremit KörfeziAnadolu'nun Ege Denizindeki en kuzey körfezi ve aynı zamanda körfez kıyısını oluşturan Kaz Dağı ve Madra Dağlarıarasında kalan bölgeye verilen isimPapalina avcılığı ve zeytinyağı üretimiyle bilinir. Kıyı şeridi yazlık tipi konutlarla çevrilmiştir. Adını, bölgenin en büyük yerleşim yeri olan Edremit'ten alır.

 

Coğrafya

Sınırlar

KörfezBiga Yarımadasında yer alan KazdağıMidilli Adası ve Madra Dağları arasındadırEge Denizine batıda Müsellim Boğazı ve güneydeDikili Boğazı(veya Midilli Boğazı) ile bağlıdır. Karada sınırları Baba Burnu ile başlar, güneyde AyvalıkSarımsaklı ile biter.

Bölge Balıkesir ve Çanakkale illeri arasındadır. Küçükkuyu-Altınoluk arasındaki, Mıhlı çayı iki il arasındaki sınırdır. Çanakkalede Ayvacık, Balıkesirde ise EdremitBurhaniyeGömeçAyvalık ve kısımdaki Havran ilçeleri körfez bölgesini oluşturur. Çanakkale ve Balıkesir illerinin merkezleri Marmara Bölgesinde iken, Edremit Körfezi tamamen Ege Bölgesinin, Kıyı Ege Bölümünde yer alır. Körfezin Çanakkale kıyıları, coğrafî bölge ayırımlarında Ege Bölgesine sınırını oluşturur. Kuzeydeki Kaz Dağları tarafında rakım artıkça Marmara Bölgesine girilir.

Yer Şekilleri

  • Baba Burnu, Asya Kıtasının en batı ucu ve Edremit Körfezinin başlangıcı
  • Sivrice Koyu, Sivrice Köyü yakınları
  • Sivrice Burnu
  • Kadırga KoyuBehramkale Köyü yakınları
  • Karaburun
  • Bağlar Burnu(Kum Burnu), Pelitköy Beldesi
  • Gemi Yatağı Koyu
  • BozburunKaraağaç Beldesi, Artur tatil sitesi
  • Ayvalık Adaları

Yerleşim Yerleri

Merkezi deniz kıyısındaki ya da zamanla deniz kıyısına kaymış, önemli yerleşim yerleri

 

Ekonomi

 

Tarım

Bölgenin ekonomisi zeytincilik ve turizme dayanır. Türkiyedeki zeytin ağaçlarının yaklaşık %10 bu bölgededir. Bu ağaçlardan üretilen 260.000 ton zeytinin %15-20 sofralık olarak, kalanında zeytin yağına dönüştürülerek kullanılır. Bu 45.000 ton zeytin yağı demektir, yani Türkiyenin zeytinyağ üretiminin %28'ine denk gelir.

 

Turizm

 

Bölgenin türistik yerleri; Hasanboğuldu mesire yeri, Sutüven Çağlayanı Şahindere kanyonuKazdağı Millî Parkı, Kazdağı ZirvesiAssos antik kentiAntandros antik kenti, Şeytan Sofrası, Mıhlı Çayı ŞelalesiTahtakuşlar Etnografya Müzesi, Babakale köyü-Osmanlı Kalesi, Adatepe köyü-Zeus Sunağı ve Alibey (Cunda) adası sayılabilir. Turizm açısından bölgede daha çok yerli turist bulunur. Ama son zamanlarda Midilli ve Ayvalık arasındaki düzenli feribot seferleri ile başta Ayvalık olmak üzere bölgede yunan turistte görülebilir.

23/02/2020 Gün Ortalama:42  Bugün 11 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:3.229.118.253